Kryształy – symbol dobrobytu PRL, czyli jak czyścić kryształy

W okresie PRL w każdym domu wnętrze ozdabiały kryształy. Misy, talerze, wazony, popielniczki i inne dekoracje z kryształu zajmowały najlepsze miejsca w meblościankach. Ich urok nie przemija.

Kryształy zachwycają swoim blaskiem i niepowtarzalnym klimatem. Jak dbać o kryształowe naczynia, aby zachwycały blaskiem i na długo służyły nam podczas różnych okazji?

Lśniące i czyste kryształy zachwycają dokładnością swoich szlifów i zdobień wykonanych na ich powierzchni. Mogłoby się wydawać, że mycie kryształów nie różni się niczym od mycia np. ceramiki. Niestety, tak nie jest. Delikatne kryształowe naczynia czyści się w dokładny i uważny sposób, z zachowaniem wszelkiej ostrożności. Śliska szklana powierzchnia może łatwo wysunąć nam się z rąk, a tutaj niewiele potrzeba do uszkodzenia lub stłuczenia. Kryształy należy myć w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do naczyń. Niewskazane jest korzystanie ze zmywarki, ponieważ ostry strumień wody może uszkodzić delikatną powierzchnię. Natomiast użycie ciepłej wody może spowodować matowienie szkła. Aby uniknąć nieestetycznych zacieków, warto wypłukać naczynie w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Kryształy powinny same wyschnąć, a na sam koniec należy je wypolerować szmatką.

Międzywojenna jadalnia z chaty wśród lasów

Zostałem poproszony o wycenę jadalni: pomocnik i kredens. W sobotni poranek wybrałem się na wycieczkę w okolice Gniezna. Zjeżdżając z głównej drogi trafiłem na przepięknie położone osiedle Dębowe. Domki usytuowane wśród drzew, cisza, spokój, czego można chcieć więcej.
Zaparkowałem po drzewami. Gospodarz zaprosił mnie do środka swojego domku. Domek został wystawiony na sprzedaż. Zapadła również decyzja o sprzedaży rodzinnych mebli. Gospodarz pamięta z opowiadań, że meble zostały przygotowane przez manufakturę stolarską na zamówienie rodziny Urbaniaków w okresie międzywojennym.

Continue reading „Międzywojenna jadalnia z chaty wśród lasów”

Pozostałość z okresu okupacji

Prawie 2 lata temu wśród zakupionych mebli znalazła się szafa dwudrzwiowa. Przyjechała ze Świebodzina. Właściciel wspominał, że dziadkowie znaleźli ten mebel pod koniec II wojny światowej, w opuszczonym domu, po rodzinie niemieckiej. W tamtych czasach trudno było o jakiekolwiek meble, a każdy pragnął stworzyć namiastkę normalności. Mając przed sobą taki kawałek historii, postanowiłem nadać mu „drugie” życie.

Continue reading „Pozostałość z okresu okupacji”

Styl art deco w niesamowitych stolikach nocnych

W stylistyce art deco zasadniczą rolę odgrywa geometria, dość jednak zróżnicowana. Na równi z kształtem prostokąta są okrąg i kwadrat. W stylu art deco dominują formy graniaste o ostrych lub ściętych kantach, a znaczną rolę odgrywają wyoblenia i rozmaite kształty wyokrąglone – od stolików o okrągłych blatach, przez łukowate biurka, po fotele na planie koła i bębnowe szafki.
Powierzchnie mebli w stylu art deco przeważnie politurowano, uwypuklając dekoracyjny rysunek szlachetnych fornirów krajowych i egzotycznych. W Europie Środkowo-Wschodniej dominowały barwy średniego i ciemnego orzechu oraz ciemnego i czarnego dębu, rzadziej występowały meble jasne – jesionowe czy brzozowe. Na zachodzie (m.in. we Francji i w USA) meble w stylu art deco miewały śmielszą kolorystykę – barwiono je m.in. na czerwono, niebiesko, zielono lub szaro.
Kosztowniejsze meble niekiedy dekorowano złoceniem, barwną laką, intarsją lub inkrustacją (z wykorzystaniem mosiądzu, miedzi, modnego aluminium, kości słoniowej lub masy perłowej), a także płaskorzeźbą. Zarówno intarsja, jak i płaskorzeźba korzystała z repertuaru motywów geometrycznych, kwiatowych – jak zwłaszcza kwiat róży, kosz lub wieniec – oraz zwierzęcych, zawsze w modnej, silnie stylizowanej, kubizującej postaci.

Continue reading „Styl art deco w niesamowitych stolikach nocnych”

Stare lustro w prowansalskim stylu

Wraz z kilkoma meblami ze Śląska, do pracowni trafiło stare lustro. Pomalowane było gruba warstwą farby olejnej na podkładzie. Na początku nie przekonało mnie do siebie i nie miałem pomysłu, jak je przygotować. Z pomocą przyszła mi inspiracja meblami prowansalskimi, gdzie wszechobecna biel z pastelami w połączeniu z meblami znalezionymi na pchlim targu oraz świeże kwiaty tworzą odpowiedni klimat.

Continue reading „Stare lustro w prowansalskim stylu”

Powiew PRL-u, czyli wspomnienie dzieciństwa

Jak miałem 10 lat pamiętam stolik typu „jamnik” w pokoju mojego kuzyna. Kuzyn starszy ode mnie o kilka lat był dla mnie swego rodzaju wzorem. Teraz rozumiem to lepiej, szczególnie że z wykształcenia jest stolarzem i niejednokrotnie korzystałem z jego wiedzy. W niewielkim pokoju w krotoszyńskiej kamienicy siadałem w fotelu przy takim stoliku, a kuzyn edukował mnie muzycznie puszczając różne punkowe kawałki, które starałem się zapamiętać. Pamiętam szum płyt winylowych odtwarzanych na adapterze. W latach 80tych ciężko było o płyty, a on zawsze miał nowości, dzięki układom w księgarni. Ten klimat, te wspomnienia… Continue reading „Powiew PRL-u, czyli wspomnienie dzieciństwa”

Klimat retro w łazience

Doczekałem się. Blisko 3 lata i zapadła decyzja, aby mebelek zadomowił się na stałe. Był rok 2015 kiedy przygotowałem jeden z pierwszych mebli: https://artkrotgallery.blogspot.com/2015/10/ponadczasowa-urokliwa-toaletka-byc-moze.html
Nie ukrywam, że robiłem go z myślą o sobie, jednak ciągle brakowało czasu. Kończąc ten rok postanowiłem dokończyć kilka rzeczy które wiecznie czekały na swoją kolej.

Continue reading „Klimat retro w łazience”

Skrzynia w stylu prowansalskim

Życzenie klienta i do pracy. Skrzynia, która trafiła do pracowni miała zostać przygotowana w stylu prowansalskim. Meble te charakteryzują się przede wszystkim tym że wykonane są z drewna, zazwyczaj w jasnych kolorach, z elementami dekoracyjnymi z drewna lub metalu i noszą ślady starości. Zatem do dzieła.

Continue reading „Skrzynia w stylu prowansalskim”

Walizka z tektury jako element dekoracyjny domu

Pewnego dnia poproszono mnie o wycenę mebli w mieszkaniu w krotoszyńskiej kamienicy przy Rynku. Piękne, wyremontowane mieszkanie skrywało wiele skarbów: kredens, meble sypialniane, meble kuchenne. Już w korytarzu przywitała nas piękna, stara garderoba, która była preludium do pozostałych „skarbów”
Na koniec zajrzeliśmy jeszcze do piwnicy. Tam wśród sterty rupieci leżała walizka. Właścicielka mieszkania zaoferowała mi ją w prezencie za pomoc w wycenie mebli. Instynkt zbieracza wziął górę i z przyjemnością przyjąłem prezent.

Continue reading „Walizka z tektury jako element dekoracyjny domu”

Pojemność i funkcjonalność – dębowa szafa 3 drzwiowa

Osiedle Jagielońskie w Poznaniu. Niskie bloki skrywające wiele skarbów. Tym razem w jednym z mieszkań, pamiątka rodzinna – stara szafa. Ten niezwykły mebel przez wiele lat pełnił swoją rolę w tym niewielkim mieszkaniu. Nadszedł czas remontu i pora zmian. Zapadła decyzja o jego sprzedaży.

Continue reading „Pojemność i funkcjonalność – dębowa szafa 3 drzwiowa”