Kryształy – symbol dobrobytu PRL, czyli jak czyścić kryształy

W okresie PRL w każdym domu wnętrze ozdabiały kryształy. Misy, talerze, wazony, popielniczki i inne dekoracje z kryształu zajmowały najlepsze miejsca w meblościankach. Ich urok nie przemija.

Kryształy zachwycają swoim blaskiem i niepowtarzalnym klimatem. Jak dbać o kryształowe naczynia, aby zachwycały blaskiem i na długo służyły nam podczas różnych okazji?

Lśniące i czyste kryształy zachwycają dokładnością swoich szlifów i zdobień wykonanych na ich powierzchni. Mogłoby się wydawać, że mycie kryształów nie różni się niczym od mycia np. ceramiki. Niestety, tak nie jest. Delikatne kryształowe naczynia czyści się w dokładny i uważny sposób, z zachowaniem wszelkiej ostrożności. Śliska szklana powierzchnia może łatwo wysunąć nam się z rąk, a tutaj niewiele potrzeba do uszkodzenia lub stłuczenia. Kryształy należy myć w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do naczyń. Niewskazane jest korzystanie ze zmywarki, ponieważ ostry strumień wody może uszkodzić delikatną powierzchnię. Natomiast użycie ciepłej wody może spowodować matowienie szkła. Aby uniknąć nieestetycznych zacieków, warto wypłukać naczynie w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Kryształy powinny same wyschnąć, a na sam koniec należy je wypolerować szmatką.