Styl art deco w niesamowitych stolikach nocnych

W stylistyce art deco zasadniczą rolę odgrywa geometria, dość jednak zróżnicowana. Na równi z kształtem prostokąta są okrąg i kwadrat. W stylu art deco dominują formy graniaste o ostrych lub ściętych kantach, a znaczną rolę odgrywają wyoblenia i rozmaite kształty wyokrąglone – od stolików o okrągłych blatach, przez łukowate biurka, po fotele na planie koła i bębnowe szafki.
Powierzchnie mebli w stylu art deco przeważnie politurowano, uwypuklając dekoracyjny rysunek szlachetnych fornirów krajowych i egzotycznych. W Europie Środkowo-Wschodniej dominowały barwy średniego i ciemnego orzechu oraz ciemnego i czarnego dębu, rzadziej występowały meble jasne – jesionowe czy brzozowe. Na zachodzie (m.in. we Francji i w USA) meble w stylu art deco miewały śmielszą kolorystykę – barwiono je m.in. na czerwono, niebiesko, zielono lub szaro.
Kosztowniejsze meble niekiedy dekorowano złoceniem, barwną laką, intarsją lub inkrustacją (z wykorzystaniem mosiądzu, miedzi, modnego aluminium, kości słoniowej lub masy perłowej), a także płaskorzeźbą. Zarówno intarsja, jak i płaskorzeźba korzystała z repertuaru motywów geometrycznych, kwiatowych – jak zwłaszcza kwiat róży, kosz lub wieniec – oraz zwierzęcych, zawsze w modnej, silnie stylizowanej, kubizującej postaci.

Czasami klienci w ramach negocjacji oferują swoje stare meble. Tak było w przypadku tych stolików nocnych. Wymieniając meble w sypialni na dębowe, w ramach rozliczenia klient zaoferował swoje stare stoliki nocne. Czasami mebelki mają coś w sobie i tak też było w tym przypadku. I tak z Czerwonaka mebelki trafiły do pracowni.
Stoliki zostały oczyszczone ze starych warstw, uzupełniono ubytki i całość została zaimpregnowana. Tak przygotowane stoliki zostały pokryte warstwami politury, która podkreśliła wyjątkowy charakter mebelka. Całość uzupełniły subtelne gałki porcelanowe.
Elementy wyróżniające to niesamowite zaokrąglone kształty mebelka, uzupełnione niesamowitym fornirem orzechowym na blacie, szufladzie i drzwiach. Estetyka została połączona z funkcjonalnością stolika nocnego. Liczne półki, szufladka i część zamknięta dają duże możliwości ekspozycyjne i idealnie wpasowują się w standardy stylu art deco.
Szafki mają 51cm szerokości, 60 cm wysokości i 36cm głębokości. Mebelki są odbiciem lustrzanym. Szafki będą tworzyć niezwykły klimat sypialni w stylu art deco. Zapraszam www.galeriaartkrot.pl