Skrzynia w stylu prowansalskim

Życzenie klienta i do pracy. Skrzynia, która trafiła do pracowni miała zostać przygotowana w stylu prowansalskim. Meble te charakteryzują się przede wszystkim tym że wykonane są z drewna, zazwyczaj w jasnych kolorach, z elementami dekoracyjnymi z drewna lub metalu i noszą ślady starości. Zatem do dzieła.

Skrzynia dotarła kurierem. Wstępna analiza pokazała, że przed przystąpieniem do pracy, należy usunąć elementy metalowe (wykręcić wkręty) a następnie powierzchnię oczyścić. Tu pojawiło się pierwsze wyzwanie. Wieko pokryte było lakierem, natomiast pozostałe elementy wykończono olejem. Usunięcie oleju jest znacznie trudniejsze. Do tego celu użyłem wełny stalowej. Pozwoliło to na usunięcie powłoki, ponieważ papier zapychał się po chwili szlifowania. Tak przygotowaną skrzynię można było wybarwić.

Powierzchnię pokryła biała farba. Aby efekt był pełny i tworzyła się jednolita powierzchnia, nałożone zostały 3 warstwy. Należy pamiętać, aby pozwolić farbie wyschnąć. Dlatego warto zachować odpowiednie przerwy między kolejnymi warstwami. W tym przypadku za każdym razem czekałem dobę. Po wyschnięciu można było przygotować elementy przecierane.

Do przecierania użyłem wełny stalowej. Delikatnymi ruchami przetarte zostały narożniki i boki. Po przetarciu powłoka została zabezpieczona lakierem i niech służy przez lata.