Pojemność i funkcjonalność – dębowa szafa 3 drzwiowa

Osiedle Jagielońskie w Poznaniu. Niskie bloki skrywające wiele skarbów. Tym razem w jednym z mieszkań, pamiątka rodzinna – stara szafa. Ten niezwykły mebel przez wiele lat pełnił swoją rolę w tym niewielkim mieszkaniu. Nadszedł czas remontu i pora zmian. Zapadła decyzja o jego sprzedaży.

Szafa trafiła do tego domu na przełomie lat 40/50tych, jednak sposób wykonania wskazywałby na wcześniejszy okres – lata 30te. Właściciel, mimo sędziwego wieku, nie pamięta dokładnie, jak mebel trafił do domu rodzinnego. Była to pamiątka po cioci.

Szafa pokryta jest fornirem dębowym. Część elementów wykonana jest z pełnego drewna dębowego. Drzwi środkowe posiadają duże, stare lustro garderobiane. Na lustrze widoczne delikatne „pajączki” i przetarcia. Na drzwiach bocznych znajdują się dekoracyjne ornamenty drewniane. Uroku dodają oryginalne rzeźbione nogi oraz okucia.

Cała szafa ma 184cm szerokości, 213cm wysokości i 63cm głębokości. Są to wymiary maksymalne. Za lewymi drzwiami skrywają się 4 szuflady wewnętrzne i 3 półki. Drzwi środkowe i prawe skrywają przestrzeń z drążkiem. Nad nim znajduje się półka. Szafa jest rozkładana. Zdejmowana jest góra i odczepiany dół. Wszystko mocowane przy pomocy 8 śrub. Całość usztywnia tylna ścianka skręcona śrubami.

Ta wiekowa szafa nosi ślady użytkowania. Powierzchnia została delikatnie odświeżona. Gdzieniegdzie widoczne są ubytki forniru w dolnej części. Pamiętajmy że taki jest urok starych mebli i nie wszystko co kupujemy trzeba poddawać renowacji. Niekiedy ten czas jeszcze nie nadszedł i mebel może pełnić swoje funkcje, stanowiąc dekorację domu. Zapraszam www.galeriaartkrot.pl