Wehikuł czasu – poniedziałek 3 marca 1975r

Stare meble kryją w sobie wiele niespodzianek. Nawet nieświadomie możemy natrafić na historyczne rzeczy. W starej bibliotece szufladę wyściełał kawałek gazety. Tytułowa strona „Trybuny Ludu” z 3 marca 1975. Ten kawałek przeniósł mnie w czasie. Co się wtedy wydarzyło?

Tematem przewodnim były wojewódzkie konferencje PZPR, gdzie jednym z gości był Edward Gierek, Jabłoński czy Barcikowski. Kolejny temat to „Usprawnienie pracy niektórych dziedzin gospodarki” na posiedzeniu Prezydium Rządu, czyli jak to w polityce – dużo o niczym.

Tego dnia Polska nawiązywała również współpracę z Francją. Wizytę zakończył Minister Spraw Zagranicznych Francji Sauvagnargues.

Radziecka ropa i przetwory naftowe będą wspierać rynek Polski. Uzgodniono rekordowe dostawy co będzie bodźcem dla gospodarki.

W Genewie zakończyła się ogólnoeuropejska konferencja związkowców.

W USA Gerald Ford zapowiedział że wystartuje w wyborach w 1976 roku. Jednak ten 38 prezydent USA nie został wybrany na reelekcję. Nie pomogła mu w tym afera Watergate, jak również prowadzone działania wojenne w Wietnamie.

Na rodzimym podwórku, Gdańsk uzyskał nowoczesne rozwiązanie komunikacyjne. Unikalne rozwiązania w skali kraju, w tym 3 poziomowe skrzyżowania dróg wielopasmowych, były najnowocześniejszymi rozwiązaniami w Polsce.

Kawałek gazety dostarczył wiele informacji. Dziś każdy zagląda do internetu w telefonie, tablecie czy komputerze. Ale czy będzie miał okazję cofnąć się w czasie tak jak ja? No cóż czas pokaże. Tymczasem wracajmy do pracy 🙂