Biblioteka dębowa XIX-wieczny okaz elegancji

W jednym z garaży na Osiedlu Piastowskim w Poznaniu stał niezwykły mebel. Właścicielowi żal było, aby dekorował takie pomieszczenie i szukał dla nie nowego domu. Biblioteka pamięta dom jego babci. Mieszkanie w bloku i brak możliwości rozłożenia mebelka spowodowały, że nie trafił do jego mieszkania.

Już pierwszy kontakt był fascynujący. Jak większość starych mebli, posiada skrytkę – podwójne sufit.

Nie spodziewałem się znaleźć tu biżuterię czy pieniądze, jednak zawsze jest odrobina ekscytacji, co skrywa się wewnątrz. I w tym przypadku się nie zawiodłem. Wewnątrz stolarz wykorzystał stare kawałki dokumentów. Daty jakie zapisano na dokumentach to koniec XIX w. np 1897r. Pięknie wykaligrafowane litery i cyfry zachwycają swoją dokładnością.

Po poznaniu tajemnicy skrytki nadszedł czas na przywracanie świetności mebelka. Zakurzone warstwy wybarwienia kryły pod sobą piękne elementy z drewna dębowego.

Ubytki uzupełnione. Biblioteka nabrała nowego koloru. Całość zabezpieczyła politura, która dodatkowo żywiła drewno. Całość prezentuje się pięknie. Elementy wyróżniające to oryginalne kryształowe szyby z fazą, niezwykłe mosiężne okucia, unikatowe rzeźbienia w drewnie dębowy, mechanizm drabinkowo-listewkowy do ustawiania wysokości półek. szuflada w dolnej części, skrytka w koronie.

Biblioteka jest 3 drzwiowa. Środkowe drzwi są przeszklone – zdobią je 3 kryształowe fazowane szyby. Za drzwiami mamy 4 półki, a pod nimi jest szuflada. Boczne szafki mają po 5 półek. Wymiary maksymalne mebelka to: 196cm wysokości, 167cm szerokości i 53cm głębokości.

Ten unikalny, ponad 100letni mebelek czeka na nowy dom. Zapraszam www.galeriaartkrot.pl