Wzór dawnego rzemiosła, czyli komoda z 1910 roku

Wraca temat sypialni z 1910 roku z kamienicy w Poznaniu. Kolejnym mebelkiem, który zdobił to pomieszczenie była dębowa komoda. Dlaczego napisałem w tytule, że to wzór dawnego rzemiosła. No cóż. Pracując nad tym mebelkiem zauważyłem że to unikatowe dzieło prawdziwego rzemieślnika. Wszystko wykonane ręcznie z dbałością i precyzją. I pomyśleć że minęło już ponad 100 lat od kiedy rzemieślnik go wykonał.

Komoda stanowi piękne połączenie kamienia i drewna. Elementy drewniane wykonane są z dębu. Wierzchnią warstwę stanowi fornir dębowy, uzupełniony listwami dębowymi. W dolnej części widoczne są ślady po drewnojadach. Mebel został odrobaczony i zaimpregnowany przed malowaniem.

Powierzchnie komody pokryły warstwy bejcy i lakieru. Nadały jej świeżości i zabezpieczyły przed czynnikami zewnętrznymi. Brakowało jeszcze finalnego wykończenia – blatu. Niestety oryginalny kamień został zniszczony, a blat stanowiła płyta meblowa. Tu znalazła się praca dla kamieniarza.
Zwieńczeniem mebelka jest nowy blat wykonany z kremowego onyksu. Blat pod światło jest lekko przeźroczysty. Piękne żyły, idealnie wypolerowane. I komoda czeka na nowy dom.
Wymiary to 106cm szerokości, 59cm głębokości i 77,5cm wysokości. Mamy do dyspozycji 4 szuflady. U góry 2 płytkie o głębokości wewnętrznej 7,5cm. Poniżej 2 głębokie o wymiarze wewnętrznym 18,5cm. Blat ma wymiar 107cm x 66cm. Jest ruchomy. Finalnie można go przymocować przy pomocy kleju. Wszystko zależy od koncepcji nowego właściciela.