Urok stolików nocnych z początku XX wieku

W ubiegłym roku pisałem o historii nakastlików: http://www.galeriaartkrot.pl/2017/11/nakastlik-szafka-nocna-z-historia/#more-7399. Te piękne mebelki znalazły już nowy dom. Teraz zająłem się odświeżeniem stolików nocnych z 1910 roku.

Te piękne mebelki przyjechały z kamienicy w Poznaniu. Wykonane zostały w 1910 roku na zamówienie właścicielki. Stanowiły wyposażenie jej sypialni. Jak każdy wiekowy mebelek nosił ślady po drewnojadach, zatem pierwszym etap to impregnacja przeciw drewnojadom. Kolejnym wyzwaniem była kolorystyka mebla. Czas odbił na nim swoje piętno. Drewno odbarwiło się miejscami, zatem należało wybarwić jednolicie mebelek i uzupełnić ubytki forniru.

Przygotowany mebelek pokryła odpowiednia bejca, którą zabezpieczył lakier. Efekt końcowy robi wrażenie. Unikatowe połączenie drewna, kamienia i kryształowego szkła.
Elementy na które warto zwrócić uwagę to oryginalne fazowane kryształowe szybki, dekoracje w narożnikach w formie koralików, rzeźbienia na drzwiach dolnych szafki, marmurowe blaty. Kolorystyka szafki jest dwubarwna – główne elementy kolor orzech, pozostałe (gałki, koraliki, nóżki) heban.
Wymiary maksymalne mebelka: 127cm wysokości, 39cm głębokości i 42cm szerokości. Dolna szafka ma 77cm wysokości, 39cm głębokości i 42cm. Szafki są odbiciem lustrzanym.