Unikatowe krzesło Biedermeier z czasów rewolucji przemysłowej w Łodzi

Odpalamy wehikuł czasu i przenosimy się do czasów rewolucji przemysłowej. Rewolucja przemysłowa na ziemiach polskich zapoczątkowana została w przemyśle włókienniczym. Zniesienie w 1842 roku embarga na maszyny włókiennicze z Anglii umożliwiło mechanizację produkcji bawełny w okręgu łódzkim i wyrobów lnianych w Żyrardowie, a co za tym idzie spowodowało gwałtowny wzrost produkcji.

Rozwój przemysłu pozwolił na szybkie zdobywanie pieniędzy. Rosły majątki i poprawiał się standard życia.W tym czasie rozwinęła się nowa warstwa społeczna – przemysłowcy. Bogactwo i chęć wyróżnienia się powodowały, że szukano nowych trendów zarówno w modzie jak i meblarstwie.

W tym czasie w meblarstwie dominował styl Biedermeier. Meble w tym stylu to mieszczańska odpowiedź na przepych arystokratycznego stylu empire. Również przemysłowa Łódź pełna była mebli w tym stylu. Bogaci przemysłowcy chętnie dekorowali nimi swoje domy.

Przeszukując zasoby internetu znalazłem ogłoszenie sprzedaży niezwykłego krzesła z kamienicy w Łodzi. Niesamowity kształt mebla zaintrygował mnie. Zapadła decyzja o zakupie. Mebel „na żywo” okazał się jeszcze ładniejszy.

Renowacja takiego mebla to przyjemność. Etap pierwszy to oczyszczenie. następnie zdjęcie starej tapicerki, uzupełnienie ubytków i zaczynamy przywracać blask.

Kolejnym etapem było wybarwienie (zgodnie z pierwotnym wyglądem) i nałożenie kilkudziesięciu warstw politury. Meble biedermeierowskie wykonane były z rodzimych gatunków drewna. Na ziemiach polskich przeważał orzech i dąb. Ponadto wykorzystywano również gruszę, czereśnię i wiśnie. Układ słojów drewna był najważniejszą, obok eleganckiej formy, ozdobą mebli biedermeierowskich. Niektóre obiekty uszlachetniano, malując je fragmentarycznie lub w całości na czarno, co miało naśladować użycie drogiego drewna hebanowego.

Ostatnim krokiem było wybranie tkaniny – najlepiej gruba mocna z motywem kwiatowym. Wykończenie obicia stanowi bordowy sznur. Kolorystyka została zachowana. Krzesło gotowe czeka by przyozdobić dom.