Dębowa szafa z owalnym lustrem – kolejny mebel z poznańskiej sypialni

W sierpniu 2017 pisałem o meblach z sypialni, poświęcając uwagę pięknej toaletce z owalnym kryształowym lustrem. Dzisiaj przyszła kolej na kolejny mebel z tej serii – okazałą szafę 3 drzwiową. Cała sypialnia wykonana została w 1910 roku i służyła 96-letniej właścicielce przez całe życie.

Niesamowita szafa dębowa stanowi kolejny element sypialni zdobiącej mieszkanie w poznańskiej kamienicy. Jest ona niezwykle pojemna. Przestrzeń jest doskonale zorganizowana. Boczne szafy dysponują przestrzenią do zawieszenia ubrań w tym długich sukni. W swojej pierwotnej wersji na tylnej ścianie przygotowane zostały kołki służące do zawieszania ubrań. Z biegiem czasu nastąpiła modyfikacja tej przestrzeni i wprowadzono drążek do zawieszania ubrań na wieszakach.

Elementem łączącym obie szafy jest część środkowa. U góry za owalnym lustrem skrywa pojemną szafę z 2 półkami. Na półkach możemy ułożyć różne części garderoby, które swobodnie się tu pomieszczą. Lustro niestety zostało wymienione, gdyż oryginalne kryształowe uległo zniszczeniu pod koniec II wojny światowej. Obecna tafla ma kilkadziesiąt lat i widać już na niej ślady przetarć i pajączków.

Pod lustrem wydzielona została przestrzeń na drobną garderobę. Składa się z 3 szuflad ułożonych jedna nad drugą. Są bardzo pojemne. Wysuwają się bez zacięć.

Elementy zdobiące szafę to koraliki w obramówce drzwi, szuflad i lustra, gałki drewniane drzwi i szuflad, drewniane kluczynki, rzeźbienia w koronie szafy i na drzwiach bocznych. Zamki szafy zostały naprawione, nasmarowane i posiadają klucze.

Maksymalne wymiary mebelka to 199cm szerokości, 219cm wysokości i 64cm głębokości. Boczne szafy mają 58cm szerokości wewnątrz i drążek na wysokości 144cm. Część środkowa ma 70cm szerokości, a odległość między półkami wynosi 36cm. Półki mają regulowaną wysokość na mechanizmie listewkowo-drabinkowym. Szuflady mają 18cm wysokości i 54cm głębokości. Szafa jest rozkładana, co ułatwia transport.
Już wkrótce zaprezentuje kolejne elementy sypialni: komodę, nakastliki i ramę łóżka. Zapraszam do odwiedzenia sklepu www.galeriaartkrot.pl