XIX wieczna szyfoniera, czyli garderoba w dawnym stylu

Dokończyłem niezwykły mebel – szyfonierę. Jest to rodzaj wysokiej komody. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa chiffonier oznaczającego gałganiarza, szmaciarza. Jej nazwa ukształtowała się ze skojarzenia tych wyrobów pasmanteryjnych ze szmatkami. Mebel ten służył do przechowywania bielizny, biżuterii, wstążek, chusteczek i innych kobiecych drobiazgów (Źródło https://pl.wikipedia.org).

Szyfoniery to wąskie i wysokie meble wyposażone w wiele szuflad, w przeciwieństwie do komody klasycznej, która miała ich trzy i była szersza niż wyższa. Najczęściej posiadają 5 lub 6 szuflad. Pierwsze pojawiły się we Francji w połowie XVIII wieku.
Z ciekawostek znalazłem informacje, że odmianę szyfoniery stanowi komoda nazywana w języku francuskim semanier. Ma ona siedem szuflad, po jednej na każdy dzień tygodnia. W języku polskim bywa nazywana tygodniówką, co z pewnością ułatwi niektórym zarządzanie garderobą.
Mebelek trafił do mnie kilka miesięcy temu. W poszukiwaniach ciekawych mebli, niezbyt często napotykam na szyfoniery. Pewnie przez ich wyjątkowość, a przede wszystkim funkcjonalność, no i pojemność. Coś niesamowitego. Do dyspozycji mamy 6 dużych szuflad i 2 mniejsze. 8 przestrzeni do podzielenia naszej garderoby.
Szyfoniera została oczyszczona i zaimpregnowana przeciw drewnojadom. Jej powierzchnia pokryła nowa warstwa politury, która podkreśliła piękno drewna. Okucia delikatnie oczyszczone z zachowaną starą warstwą patyny. Zamki nasmarowane są działają jak przed laty. Na uwagę zasługuje zamek podwójny, który zamyka 2 mniejsze szuflady.
Komoda ma 151cm wysokości, 103cm szerokości i 45cm głębokości. Każda z większych szuflad ma 14,5cm głębokości. Mniejsze szuflady mają po 10cm głębokości.