Wszystko co się błyszczy – alpaka, czy srebro?

W trakcie wizyt na targu staroci, często naszą uwagę przykuwają błyszczące przedmioty, które wyglądają na wykonane ze srebra. Każdy zajrzy w stertę metalowych naczyń z ciekawości, by znaleźć coś wyjątkowego i unikatowego. Jednak jak rozpoznać czy dany przedmiot jest wartościowy? Często nawet sami sprzedający nie mają pojęcia o wartości takich przedmiotów.

O wartości przedmiotów decyduje materiał z jakiego jest wykonany jak również przez kogo. Zwykle oznaczenia wytwórni (sygnatury) są unikatowe dla poszczególnych manufaktur. Również zmiany w symbolice  poszczególnych manufaktur świadczą o różnych okresach produkcji. Jeśli chcielibyśmy zidentyfikować symbolikę na srebrach, polecam Forum Antyki Pana Mariusz Chruścińskiego. Oprócz szerokiego katalogu symboli na srebrach, możemy zwrócić się również z prośbą o profesjonalną wycenę.

Jeśli chodzi o materiał z jakiego został wykonany dany przedmiot, może to być srebro, posrebrzanie, alpaka lub inny metal. Pełne srebro używane jest rzadko, ponieważ jest zbyt drogie. Często przedmioty są posrebrzane. Innym stopem wykorzystywanym w produkcji naczyń metalowych jest alpaka, nazywana również chińskim srebrem, neusilber, nowe srebro, mosiądz wysokoniklowy, pakfong, argentan, alfenid, arfenil, melchior. Jest to stop miedzi, cynku i niklu. Wytworzony został przez Chińczyków. Alpaka nie zawiera srebra, jednak ze względu na swoje właściwości, ma szerokie zastosowanie. Przedmioty wykonane z tego stopu posiadają odpowiednie sygnatury, dlatego warto pamiętać nazwy pod jakimi występuje.

Pamiętajmy, że znaki czy sygnatury świadczą o wartości materialnej przedmiotu. Czasami jednak ważniejsza jest wartość sentymentalna i to, jakie wrażenie robi na nas dany przedmiot i jak będziemy wspominać jego zakup.