Niesamowita kolekcja z domu Pani Małgorzaty

Od czasu gdy zacząłem przygodę z antykami spotykam wiele osób, które kolekcjonują wyjątkowe rzeczy lub szukają swojego „świętego Graala” – ozdoby kolekcji. Są też osoby, których kolekcje są tak duże, że chętnie zmienią coś, by szukać dalej. Bo czasami samo posiadanie nie wystarcza, a całą frajdę sprawia poszukiwanie i nawiązywanie przy tej okazji nowych znajomości. Tak trafiłem do domu Pani Małgorzaty, w którym znalazłem kilka niezwykłych przedmiotów.

Wszystkie przedmioty zostały wcześniej poddane profesjonalnej renowacji. Miało to miejsce w latach 2011-2012. Mimo swojego wieku są w idealnym stanie. Zapadła jednak decyzja, że mają trafić w ręce nowych właścicieli. Pierwszym meblem jest komoda dębowa z nadstawką ze starym kryształowym lustrem. Datowana jest na lata 20-te. Mebelek posiada 2 szuflady i szafeczkę z półką na dole. Zarówno szuflady jak i szafka posiadają zamki. Nadstawka ma półkę, a nad nią zamontowane lustro o wymiarach 87cm x 26cm. Lustro jest fazowane, kryształowe. Świadczy o tym załamanie światła i ciężar. Lustro ma delikatne przetarcia.Wymiary mebelka: wysokość- 95cm, wysokość z lustrem- 153cm, szerokość- 126cm, głębokość- 52cm.

Drugim antykiem jest sofa. Wykonana jest w stylu art deco. Tapicerka mebelka została wymieniona na delikatny, subtelny wzór (tkanina: trawa morska). Elementy drewniane sofy zostały odnowione. Meble art deco to meble funkcjonalne. Również w tym mebelku projektant zastosował funkcjonalne rozwiązanie. Podłokietniki sofy rozkładają się na boki, dzięki czemu powiększa się powierzchnia siedziska, tworząc miejsce dla większej liczby siadających. Wymiary sofy: wysokość siedziska 45cm, wysokość całkowita 103cm, szerokość 176cm, głębokość 77cm.

Trzeci mebel to 2 fotele z okresu międzywojennego. Wykonane są z drewna bukowego. Boki wypełnia i dekoruje ratan. Fotele są wygodne dzięki poduszkom na siedzisku i oparciu. Pokryte są kwiecistym materiałem w stylu epoki. Prawdziwy unikat w dobrym stanie. Wysokość siedziska 45cm, wysokość całkowita z oparciem 78cm, szerokość 74cm, głębokość 69cm.

Kolejny antyk to bieliźniarka. Datowana jest na lata 20te. U góry znajduje się szuflada. Wewnątrz szafki mamy półki. Drzwi dzielone są na 3 części. Dodatkową dekorację stanowi szybka w środkowej części drzwi oraz okucia meblowe. Wymiary: wysokość 134cm, szerokość 94cm, głębokość 40cm. Takie wymiary sprawiają, że mebel jest bardzo pojemny, a przy tym niezbyt głęboki, dzięki czemu może znaleźć miejsce w każdym domu.

Również z okresu 20-lecia międzywojennego pochodzi stół dębowy na nogach ludwikowskich. Blat ma kształt prostokątny z lekko zaokrąglonymi krawędziami i jest rozkładany. Stół ma 75cm wysokości, 80cm szerokości i 105cm długości. Po rozłożeniu mamy do dyspozycji 210cm długości.

Oprócz mebli w kolekcji znalazła się również maselnica korbowa. Została ona odnowiona. Całość wydaje się kompletna, choć nie próbowałem robić masła. Jest beczka z kranikiem, stojak, korba. Mechanizm działa sprawnie. Więcej informacji na temat maselnicy można znaleźć w Wikipedia. To prawdziwa gratka dla konesera starych urządzeń codziennego użytku.

I tak mebelki będą szukały nowego domu za pośrednictwem sklepu Galeria ArtKrot.