Nakastlik – szafka nocna z historią

Kiedy myślimy o meblach w sypialni widzimy łóżko, komodę, toaletkę. Nie możemy zapominać o miejscu, gdzie stoi lampka nocna, odkładamy książkę, zegarek, czy też chowamy inne „skarby”. Takim miejscem jest stolik nocny.

Dawniej stoliki nocne stanowiły piękną dekorację sypialni. W niektórych rejonach nazywane były nakastlikami. Pochodzenie słowa nakastlik wyjaśnia Słownik Języka Polskiego. Sama genealogia tej nazwy jest ciekawa i nie do końca jasna.
W mojej kolekcji pojawiły się 2 nakastliki z kamienicy w Ostrowie Wielkopolskim. Szafeczki są dębowe. Część dolna składa się z szafki z szufladą u góry. Na górze znajduje się stary marmurowy blat. Górna część składa się z półki nad blatem, zwieńczonej u góry szafeczką zamykaną drzwiami. W drzwiach umieszczone są piękne kryształowe szyby z fazą. Te elementy podkreślają wyjątkowość tych mebli. Dodatkowo ozdobę szafeczek stanowią oryginalne okucia mosiądzowane. Wewnątrz drzwi górnych znajdują się uchwyty do zazdrosek.
Każdy mebelek wykonywany była na indywidualne zamówienie właściciela. W widocznym miejscu umieszczono pieczątkę, na której widnieje zapis: „Kazimierz Zwierzycki, warsztat siodlarski, Ostrów Wlkp. ul. Wrocławska 9”.
Wymiary mebelka to 125cm wysokości całkowitej, 36cm szerokości i 38cm głębokości. Blat ma wymiar 42,5cm x 38cm i wystaje poza bryłę mebla. Dolna szafka ma 70cm wysokości. Górna nadstawka ma 57cm wysokości, 38cm szerokości i 19cm głębokości.

One thought on “Nakastlik – szafka nocna z historią

Comments are closed.