Dębowy bufet – antyk z poznańskiej Wildy

Poznańskie kamienice pełne są niezwykłych mebli, które gromadzone były od wielu pokoleń. Przeglądając oferty sprzedaży z Poznania i okolic trafiłem na wspaniały dębowy bufet. Nie mogłem się zdecydować, ale w ostatniej chwili zdecydowałem się na zakup. W innym wypadku mebelek trafiłby do garażu, gdzie spędziłby być może resztę swojego żywota. Tak niestety bywa, gdy wyprowadzamy się do mniejszych mieszkań. Stare meble mają swój urok, jednak ich gabaryty nie zawsze pozwalają, aby stanowiły ozdobę naszych domów i mieszkań.

Mebel jest wyjątkowy, choć jak na bufet jest dość wysoki. Pewnie ze względu na solidne, dębowe nogi o wysokości 15cm. Bufet podzielony jest na 3 części. Dwie boczne szafki z półką w środku i środkowa część z szufladą u góry i szafką poniżej. Dodatkowo pod blatem głównym, mamy ukryty blat pomocniczy o wymiarach 62cm x 36cm. Część środkowa ma 62cm szerokości, a szafki boczne po około 40cm. Cały bufet ma imponujące wymiary: 167cm szerokości, 111cm wysokości i 68cm szerokości w najszerszym miejscu tj. na środku blatu (boki mają 63,5cm). Mebel ma nieregularny kształt z uwypukleniem części środkowej.

Elementy dekoracyjne mebelka to pionowe półwalce na szufladzie i dole drzwi oraz płaskorzeźba przedstawiająca kosz owoców na drzwiach środkowych. Dodatkowo drzwi boczne u góry mają ornamenty z motywem kwiatu z liściem. Uroku całości dodają piękne mosiądzowane okucia oraz rzeźbione nogi.

Bufet posiadał liczne odbarwienia i przetarcia na blacie. Ponadto drzwi i boki mebelka miały zniszczoną warstwę lakieru. Elementy te wymagały renowacji. Okucia zostały oczyszczone, zamki naprawione i nasmarowane. Całość odzyskała dawną świetność i będzie stanowić ozdobę nowego domu.