Dębowa toaletka z kryształowym lustrem z 1910 roku

Dawniej standardem w sypialni było szerokie łóżko, stoliki nocne (nakastliki), szafa 3 drzwiowa, lustro wiszące i oczywiście toaletka. Lustra były wszechobecne. Oprócz lustra wiszącego, występowało lustro w drzwiach środkowych szafy i oczywiście w toaletce. Tak urządzone sypialnie były prawdziwym królestwem Pani domu.

Wyprawa pod Ostrów Wielkopolski skończyła się zakupem pięknego zestawu mebli sypialnianych. W skład tego zestawu wchodzi szafa 3 drzwiowa, łóżko 2 osobowe, 2 nakastliki, lustro wiszące, toaletka z siedziskiem.
Zaskoczyła mnie historia mebli. Zostały one wykonane dla rodziców cioci obecnego właściciela w roku 1910. Zdobiły jej mieszkanie w poznańskiej kamienicy przez bardzo długo, a mimo to zachowały się w dobrym stanie. Odeszła w wieku 96 lat, a z mieszkania należało zabrać rzeczy. Nowy właściciel nie miał miejsca by ustawić taki zestaw. Tak meble wróciły w okolice Poznania.
Jednym z mebli jest piękna toaletka dębowa. Ma ona fazowane, kryształowe lustro z delikatnymi przetarciami. Z boku lustra znajdują się szafeczki zawierające po 3 szuflady. Mebel pachnie dawnymi kosmetykami co daje niesamowity efekt. Całość wykonana jest z dębu. Toaletka wykonana jest w całości, co oznacza, że lustro nie jest zdejmowane. Elegancji całości dodają wykończenia z tkaniny znajdujące się pod szybami na górze szafek i na półce pod lustrem.Ozdoby całości dodają koraliki wokół tafli lustra i zdobiące wnętrze frontów szuflad. Wykończenie stanowi piękne rzeźbienie na górze ram lustra. Eksperci dokładnie sprawdzili mebelek.
Do kompletu z toaletką przygotowane jest krzesełko. Wykonane również z drewna dębowego. Siedzisko krzesełka wyściełane jest sianem. Niestety wiekowa tapicerka wymaga wymiany.
Jeszcze kilka słów o wymiarach mebelków. Cała toaletka ma 182cm wysokości, cm 131szerokości i 35cm głębokości. Tafla lustra ma 126cm wysokości i 55cm szerokości. Szuflady mają wymiar zewnętrzny 28cmx11cm. Siedzisko ma 70cm wysokości, cm 66szerokości i 35cm głębokości.